Chcete být na cestách nezávislí a mít své zázemí stále s sebou? Pak vám nejspíš bude vyhovovat cestování karavanem nebo obytným vozem.
Mezi oběma variantami je ale rozdíl, který byste mohli rychle pocítit. Pro koho je lepší karavan a pro koho naopak obytňák? Hned si to řekneme.
Karavan: výhody a nevýhody
Karavan byl první vlaštovkou na nebi pohodlnějšího cestování, které skýtalo možnost přespání bez hledání volného místa k noclehu v klasickém ubytování.
Postupem času získávaly karavany nejen lepší a lepší vybavení. Některé nevýhody se dosud nepovedlo vyřešit a nejspíš k tomu ani nedojde – například složitější řízení vozu, ke kterému je připojen. Vyžaduje pomalejší jízdu, stále musíte myslet na to, že nejde o kompaktní celek a manipulace s ním (třeba v zatáčkách nebo při couvání) je mnohem náročnější než se samotným autem.
Stellplatzy v ČR: Poradíme, kam odstavit karavan na den i tři měsíce
Na druhou stranu má ale karavan své nesporné plus – jakmile někam dojedete a zabydlíte se, karavan můžete odpojit a na výlety se vydávat jen samotným osobním vozem. To je k nezaplacení, zvlášť třeba na jihu Evropy, kde nejsou silnice a ulice nejširší.
Obytný vůz: výhody a nevýhody
Obytný vůz je dalším stupněm zmíněného pohodlného cestování. Obytňák funguje jako jeden celek, jeho řízení se podobá osobnímu autu, i když podle výšky může mít samozřejmě jinak umístěné těžiště a vyžaduje jiné triky při řízení.
Obytné vozy jsou oproti karavanům sice dražší, nicméně dá se s nimi cestovat v zimě – snáz ho vytopíte.
Bezpečné parkování karavanů: Co udělat pro to, abyste nepřišli o majetek?
Co je lepší? To, co vám víc vyhovuje
Jednoznačná odpověď na otázku, jestli je lepší karavan, nebo obytné auto, tedy neexistuje. Záleží jen na tom, co vám konkrétně bude víc vyhovovat.
Dlouho se nikam nechystáte? Od října do konce dubna můžete najít parkování karavanu právě u nás. Za 1 500 Kč měsíčně získáte stání na pevném povrchu, na pojištěném parkovišti se stálou službou. Tento problém je tedy vyřešen!