Plánujete cestu do zahraničí a přemýšlíte, zda si vystačíte pouze s příručním zavazadlem? V dnešní době je moderní cestovat na lehko. Člověk základní potřeby může zakoupit v cílové destinaci, a pokud cestuje do teplých krajin, pak tričko, kraťasy a opalovací krém je vše, co potřebuje. Nízkonákladové letecké společnosti také vychází cestovatelům na lehko vstříc a nabízí jim levné letenky bez zavazadla k odbavení. Jak zabalit vše potřebné do příručního zavazadla a na co nikdy nezapomenout?
Jak velké zavazadlo vzít
Předtím, než začneme balit, si musíme určit, do jakého zavazadla vše dáme. Každý dopravce má své předpisy a vždy nutné se informovat předem na jeho webových stránkách, jakou váhu a rozměry vaše zavazadlo může mít. Nejčastěji však se zavazadlem o rozměrech 55 x 40 x 20 cm o maximální váze 10 kg bez problémů odcestujte.
Co lze s sebou zabalit
Dále se pojďme podívat na to, co konkrétně si smíme a nesmíme s sebou vzít na palubu. Přípustná je elektronika, pas, peníze, oblečení, jídlo*, tekutiny**, kosmetika**, léky. Do letadla si nikdy nesmíte vzít zbraně, chemické a toxické substance, sportovní vybavení velkých rozměrů, pracovní nástroje a ostré předměty (vyjma nůžtiček na nehty).
*Přeprava jakéhokoliv jídla na území EU je povolena. Při cestování do USA nelze do příručního zavazadla zabalit většinu ovoce, zeleniny, semen nebo výrobku živočišného původu. To samé platí při cestě do Austrálie. Vždy se informujte při cestě za hranice EU na webových stránkách dané země, co lze přivést a co ne.
**Alkohol, který nebyl zakoupen v bezcelní zóně, není možno vzít na palubu. Tekutiny v obalech max. do 100 ml, stejně tak kosmetiku. Alko i nealko nápoje si lze zakoupit v bezcelní zóně a vzít s sebou na palubu. Posádka vás však může vyzvat, abyste je ponechali v zavazadle.
Volba zavazadla
Kufr, batoh nebo sportovní tašku? Nejvhodnější příruční zavazadlo turistický batoh na záda. Je tvárný a ideální na dlouhé cesty. Váha se rozloží na vaše ramena, budete ho mít stále při sobě, v případě strachu z kapsářů ho můžete umístit na hruď, má mnoho menších kapsiček, oddělených a příhodných míst pro lahve s vodou a hlavně budete mít stále volné ruce.
Vybavení na cesty
Zavazadlo vhodných rozměrů máme vybrané, co si smíme vzít na palubu a co ne víme. Teď co konkrétně si s sebou, aby nám něco nechybělo a nemuseli jsme vše dokupovat na místě.
Kosmetika a vitaminy
- Nemá cenu tahat velký šampón, mýdlo a pastu. Na týdenní dovolené je stejně nevypotřebujete. V drogérii si pořiďte malé plastové nádoby (max. 100 ml), do kterých přelijte dostatečné množství vašich přípravků tak, aby vydržely na celou dovolenou. Myslete na to, že hotely často poskytují mýdla a ručníky, proto není vždy nutné si je brát.
- Prací prášek na cesty, kartáček, nůžtičky na nehty, deodorant, žiletku, balzám na rty.
- Multivitamin, hořčík, vitamin B, probiotika (při cestování do exotických zemí).
Oblečení
- Pevnou a kvalitní obuv na nohy (boty / tenisky), kalhoty na sebe, tričko a mikina kolem pasu. Takto budete oblečeni pro chladnější klima a ušetříte místo ve svém batohu. V letadle se bude silnější vrstva hodit.
- Do batohu potom spodní prádlo, ponožky, náhradní trička, ručník, případně žabky na pláž.
Cennosti
- Cestovní pas, občanský průkaz, kreditní kartu (v zahraničí se vyplatí více platit kartou), hotovost pro případ, že vám kartu při platbě odmítnou či zablokují (doporučujeme nahlásit bance předem, že budete cestovat), mapu, plán cesty.
TIP! Vyfotografujte nebo naskenujte pas a občanský průkaz a zašlete si ho na email pro případ krádeže a potřeby prokázat svou totožnost.
Elektronika
- Cestovní adaptér na elektroniku (!) – můžete ho koupit v zahraničí, ale často je zbytečně předražený. Pořiďte si jeden na všechny zásuvky světa. Mobilní telefon a nabíječku. Akční kamerku, pokud chcete mít zachycené všechny zážitky. Notebook není ve většině případů třeba.
Jak toho zabalit co nejvíce
- Při cestování pouze s příručním zavazadlem to bývá boj o každý gram a centimetr místa. Při běžném skládání a vrstvení věcí často narazíme na fakt, že zavazadlo není nafukovací je nutno razantně omezit věcí, které si chceme vzít s sebou. Tohle nebylo překážkou pro IT konzultanta a bloggera Toma Ayzenberga, který přišel s fintou rolování věcí a prohazování částí kusů oděvů (např. rukávů a nohavic) přes sebe.
Letenky do ruky, batoh na záda a hurá směr letiště. Pokud plánujete cestovat vlastním autem, podívejte se na možnosti parkování v okolí letiště Václava Havla v Praze.